3D printer bäst i test

I den här guiden jämför vi sju av de bästa 3D-skrivarna 2026 och utvärderar varje modell ur ett användarperspektiv: funktionalitet, användarvänlighet, utskriftskvalitet, prisvärdhet och målgrupp. Guiden omfattar enbart FDM-skrivare (filamentskrivare) – resinskrivare är en egen kategori som vi täcker separat. Oavsett om du är nybörjare eller erfaren hoppas vi att guiden ska hjälpa dig att hitta rätt modell för dina behov.

Vi utser Creality Ender-3 V3 SE till bästa köp för nybörjare 2026. Den är inte guidens snabbaste eller mest avancerade modell, men kombinerar ett lågt pris med automatisk bäddnivellering, direktdriven extruder och enkel installation. Bambu Lab A1 är ett bättre allroundval för den som prioriterar bekvämlighet och hastighet framför lägsta möjliga pris.

1. Creality Ender-3 V3 SE – Bäst 3D-skrivare för nybörjare

Creality Ender-3 V3 SE är uppföljaren till klassiska Ender-3, som länge var standardvalet bland budgetskrivare. Med direktdriven “Sprite”-extruder, automatisk bäddnivellering (CR Touch) och en angiven maxhastighet på 250 mm/s får du funktioner som för några år sedan bara fanns i betydligt dyrare maskiner – till ett pris kring 2 000–3 000 kr.

Skrivaren levereras nästan färdigmonterad och är igång på under en halvtimme. En kraftsensor vid munstycket kalibrerar första lagret automatiskt, vilket minskar behovet av manuell justering – momentet som annars brukar ge nybörjare mest huvudvärk. Tom’s Hardware utsåg den till bästa budgetskrivare i sin recension.

Varför vinner den? Prisvärdet väger tyngst i vår rankning. Bambu Lab A1 är snabbare och mer automatiserad, P1S klarar fler material och K2/Kobra ger flerfärg direkt – men ingen ger lika mycket skrivare per krona. Creality har dessutom lanserat nyare Ender-3 V4; V3 SE behåller förstaplatsen så länge prisskillnaden är stor. Är lägsta pris inte avgörande för dig är A1 det bättre allroundvalet.

  • Mycket för pengarna: direktdriven extruder, automatisk nivellering och hög fart i budgetklassen.
  • Angiven maxhastighet 250 mm/s med 2 500 mm/s² acceleration – snabbt för sin prisklass.
  • Nästan färdigmonterad – klar att skriva ut på under 30 minuter.
  • Automatisk Z-offset-kalibrering via kraftsensor i munstycket.
  • Stort community med guider, reservdelar och uppgraderingar.
  • Öppen ram – lämpar sig främst för PLA, PETG och TPU; ABS/ASA kräver tillbyggt hölje.
  • Ingen filamentsensor, kamera eller nätverksanslutning.
  • Färgskärm med ratt i stället för pekskärm, och ingen flerfärgsmöjlighet.

Passar bäst för: Budgetmedvetna nybörjare, studenter och makers som vill ha en pålitlig första 3D-skrivare med moderna bekvämligheter – och möjlighet att meka och uppgradera över tid.

Mindre lämpad för: Den som vill ha toppfart, flerfärg ur kartongen eller uppkoppling – titta då på Bambu Lab A1, K2 Combo eller P1S längre ned i listan.

Creality Ender-3 V3 SE

Utforska fler 3D skrivare

2. Bambu Lab A1 – Bästa allroundvalet 2026

Bambu Lab A1

Bambu Lab A1 lanserades i slutet av 2023 och har snabbt etablerat sig som en av marknadens mest populära 3D-skrivare. Den har en rejäl byggvolym på 256×256×256 mm i klassisk “bedslinger”-design (rörlig byggplatta) och en angiven maxhastighet på 500 mm/s.

Inför varje utskrift kalibrerar A1 automatiskt bäddnivå, Z-offset och vibrationer, och med tillvalet AMS Lite kan upp till fyra filamentrullar användas för utskrifter i flera kompatibla färger eller material. Tom’s Hardware beskriver den som en pålitlig och tyst höghastighetsskrivare till konkurrenskraftigt pris.

Varför tvåa och inte etta? A1 är guidens bästa allroundval – snabbare, smartare och bekvämare än Ender-3 V3 SE. Att den ändå står på plats 2 beror på att prisvärde väger tyngst i rankningen: V3 SE kostar klart mindre. Prioriterar du bekvämlighet framför lägsta pris är A1 rätt val.

  • Automatisk kalibrering av bäddnivå, Z-offset och vibrationer inför varje utskrift – minskar behovet av manuell justering.
  • Angiven maxhastighet 500 mm/s; en Benchy på 14–15 minuter förekommer i tester.
  • Stöd för AMS Lite (tillval) med upp till fyra filamentrullar för flerfärgsutskrift.
  • Filamentsensor, inbyggd kamera och smidig app-styrning.
  • Pekskärm och färdiga profiler gör den enkel även för nybörjare.
  • Öppet chassi – ABS och ASA fungerar sämre; bäst med PLA, PETG och TPU.
  • AMS Lite kostar extra om den inte ingår i paketet, och färgbyten ger materialspill.
  • Relativt slutet ekosystem med begränsade möjligheter att modifiera hård- och mjukvara.

Passar bäst för: Både nybörjare och erfarna hemanvändare som vill ha en snabb och bekymmersfri skrivare utan premiumpris – och kanske testa flerfärg via AMS Lite.

Mindre lämpad för: Den som vill skriva ut ABS, ASA eller andra krävande material – välj då en innesluten modell som P1S eller K2 Combo.

Bambu Lab A1

3. Bambu Lab P1S – Bäst premiumskrivare

bambu lab p1s - Bäst premium 3d skrivare

Bambu Lab P1S är en CoreXY-skrivare med helt innesluten byggkammare, 256×256×256 mm byggvolym och en angiven maxhastighet på 500 mm/s med 20 000 mm/s² acceleration. Den levereras färdigkalibrerad och bygger vidare på succén P1P – nu med sidoväggar, dörr, extrafläktar och kolfilter.

Det inneslutna utförandet förbättrar förutsättningarna rejält för material som ABS, ASA och polykarbonat, och kolfiltret kan minska vissa lukter och emissioner (god ventilation rekommenderas ändå). Tom’s Hardware lyfter fram den enkla uppstarten och kallar den ett utmärkt förstaval för den med lite större budget.

Varför bäst premium? Kombinationen av fart, materialbredd och AMS-stöd är svårslagen i prisklassen. Värt att veta: Bambu Lab har lanserat efterföljaren P2S med pekskärm och uppgraderad extruder – P1S står kvar i guiden för att den i skrivande stund är mer prisvärd, men jämför gärna priserna innan köp.

  • Innesluten byggkammare ger bättre resultat med ABS, ASA och polykarbonat.
  • Angiven maxhastighet 500 mm/s och 20 000 mm/s² acceleration – en Benchy på under 20 minuter är möjlig.
  • Fullt AMS-stöd: upp till fyra filamentrullar med automatiska byten.
  • Kolfilter som kan minska vissa lukter och emissioner.
  • Färdigkalibrerad, med inbyggd kamera och färdiga profiler i Bambu Studio.
  • Klart dyrare än instegsmodellerna, och Bambu Labs ekosystem är proprietärt med begränsat moddutrymme.
  • Saknar X1-seriens finesser som LiDAR och stor pekskärm; kolfiberfyllda filament kräver munstycksbyte.
  • Fler fläktar och filter innebär något mer underhåll än på enklare maskiner.

Passar bäst för: Hobbyanvändare med höga krav, småföretag och utbildningsmiljöer som vill ha en snabb, innesluten och mångsidig skrivare som klarar många olika filament.

Mindre lämpad för: Total nybörjare med stram budget – kapaciteten kostar, och de flesta börjar billigare.

bambu lab p1s - Bäst premium 3d skrivare

4. Bambu Lab A1 Mini – Bäst liten 3D-skrivare

Bambu Lab A1 mini - bäst billig 3d skrivare

Bambu Lab A1 Mini är lillasyskonet till A1: samma linjärskenor, automatiska kalibrering och angivna maxhastighet på 500 mm/s, men i kompakt format med 180×180×180 mm byggvolym och ett pris kring 3 000 kr.

Den levereras i princip färdigmonterad, kalibrerar sig själv och har inbyggd kamera, filamentsensor och aktiv ljuddämpning av motorerna – ovanligt mycket funktion för storleken och priset. Med tillvalet AMS Lite klarar även Mini flerfärgsutskrifter.

Varför bäst i litet format? Ingen annan skrivare i den här storleken ger samma kombination av fart, automatik och tystnad. Ryms den typiska utskriften inom 18 cm är det här guidens smidigaste instegsval.

  • Snabbast i sin storleksklass – Benchy-utskrifter på runt 15 minuter förekommer i tester.
  • Automatisk kalibrering och nästan färdigmonterad – enkel start även för nybörjare.
  • Inbyggd kamera, filamentsensor och strömavbrottsåterupptagning.
  • Aktiv ljuddämpning gör den tyst nog för skrivbordet eller klassrummet.
  • Stöd för AMS Lite (tillval) för utskrifter i flera färger.
  • Byggvolymen på 180 mm per led räcker inte för större modeller i ett stycke.
  • Öppet bygge och värmebädd på max 80 °C – ABS, ASA och polykarbonat rekommenderas inte.
  • Slutet ekosystem, och AMS Lite kostar extra om den inte ingår i Combo-paketet.

Passar bäst för: Nybörjare, studenter och alla med begränsad plats eller budget som värdesätter enkelhet, tystnad och litet format.

Mindre lämpad för: Den som skriver ut stora objekt eller vill använda material som kräver hög värme.

Bambu Lab A1 mini - bäst billig 3d skrivare

5. Prusa Original MK4S – Bäst avancerad 3D-skrivare

Prusa MK4 - bäst avancerad 3d printer

Original Prusa MK4S är den senaste utvecklingen av Prusas ikoniska i3-plattform: en öppen “bedslinger” med 250×210×220 mm byggvolym, känd för driftsäkerhet, tyst gång och helt öppen källkod i både hård- och mjukvara.

Nextruder-extruderns lastcell kalibrerar första lagret automatiskt, och det nya 360°-kylsystemet med högflödesmunstycke klarar branta överhäng (upp till cirka 75°) utan stödmaterial. Med input shaping har Prusa visat Benchy-utskrifter på runt 14 minuter under optimala förhållanden, och inbyggt Wi-Fi med mobilapp gör den enkel att övervaka.

Varför bäst avancerad? MK4S köps för förutsägbarheten: den levererar samma kvalitet timme efter timme, med support och dokumentation i toppklass. Prusa har numera även den inneslutna CoreXY-modellen CORE One – MK4S står kvar som det öppna, moddbara valet, men vill du ha innesluten kammare från Prusa är CORE One värd en titt.

  • Lastcellssensor i Nextrudern kalibrerar första lagret automatiskt – minskar behovet av manuell justering.
  • 360°-kylsystem och högflödesmunstycke ger branta överhäng och högre flöde.
  • Mycket tyst drift och beprövad driftsäkerhet över långa utskriftspass.
  • Helt öppen källkod med stort community, utmärkt support och dokumentation.
  • Inbyggt Wi-Fi med mobilapp, och finns som byggsats för den som vill lära sig maskinen från grunden.
  • Högt pris: färdigmonterad runt 11 000–12 000 kr, byggsats cirka 8 000–9 000 kr.
  • Inte lika snabb som CoreXY-konkurrenterna vid de högsta hastigheterna.
  • Flerfärg kräver separata MMU3-enheten – dyrare och krångligare än AMS eller CFS.

Passar bäst för: Erfarna användare, företag och skolor som prioriterar driftsäkerhet, öppet ekosystem och support framför mesta möjliga prestanda per krona.

Mindre lämpad för: Nybörjare med begränsad budget – guidens billigare modeller ger mer för pengarna i starten.

Prusa MK4 - bäst avancerad 3d printer

6. Creality K2 Combo – Bäst för flerfärgsutskrift

Creality K2 Combo 3D skrivare

Creality K2 Combo är instegsmodellen i Crealitys flaggskeppsserie K2 och levereras med CFS-enheten (Creality Filament System) som hanterar fyra filamentrullar automatiskt. Det är en helt inbyggd CoreXY-skrivare med en byggvolym på 260 × 260 × 260 mm som skriver ut i upp till 600 mm/s – och som gör flerfärgsutskrifter till något du startar med ett klick i stället för ett pyssligt extraprojekt.

I tester och användarrecensioner lyfts framför allt fram hur komplett paketet känns för priset: automatisk nivellering, AI-kamera som övervakar utskriften och färdigkalibrerad direkt ur kartongen. Med fler CFS-enheter går det att kedja upp till 16 färger i samma utskrift, om du vill växa i systemet senare.

Varför bäst för flerfärgsutskrift? Du får ett modernt CoreXY-bygge, inbyggd kammare och fyrfärgssystem i ett paket som kostar klart mindre än de flesta konkurrenters motsvarigheter – den enklaste vägen in i flerfärgsvärlden just nu.

  • CFS-enhet för fyra filamentrullar ingår – flerfärgsutskrift direkt ur kartongen.
  • Inbyggd CoreXY-konstruktion med utskriftshastighet på upp till 600 mm/s.
  • Byggvolym på 260 × 260 × 260 mm – större än de flesta i prisklassen.
  • AI-kamera med utskriftsövervakning och automatisk felupptäckt.
  • Kan byggas ut med fler CFS-enheter till upp till 16 färger.
  • Flerfärgsutskrifter ger materialspill vid varje färgbyte – det gäller alla system av den här typen.
  • Stor och tung – kräver en stabil och rejäl arbetsyta.
  • Creality Print-mjukvaran är bra men inte lika polerad som Bambu Labs motsvarighet.

Passar bäst för: Dig som vill skriva ut i flera färger utan krångel och samtidigt få en snabb, inbyggd CoreXY-skrivare med utrymme att växa i.

Mindre lämpad för: Den som bara skriver ut enkla delar i en färg – då räcker en enklare och billigare maskin som Ender-3 V3 SE långt.

Creality K2 Combo 3D skrivare

7. Anycubic Kobra S1 Combo – Bäst kompletta paketet

Anycubic Kobra S1 Combo kombinerar en helt inbyggd CoreXY-skrivare med ACE Pro – en enhet som både matar fyra filamentrullar för flerfärgsutskrift och torkar filamentet under tiden. Byggvolymen är 250 × 250 × 250 mm, hastigheten upp till 600 mm/s och hotenden klarar 320 °C, vilket öppnar för både PLA, PETG, ABS, ASA och TPU.

Recensioner återkommer ofta till hur mycket man får för pengarna: inbyggd kammare, flerfärg och filamenttork i samma köp, plus ett tyst utskriftsläge på 44 dB som gör att den smälter in i hemmiljö. Med en extra ACE Pro-enhet går det att skriva ut i upp till åtta färger.

Varför bäst kompletta paketet? Skrivare, flerfärgssystem och filamenttork i ett – till ett pris där konkurrenterna ofta bara ger dig skrivaren. För den som vill ha allt på plats från dag ett är det här guidens mest kompletta köp.

  • ACE Pro ingår – flerfärgsmatning för fyra rullar och inbyggd filamenttork i samma enhet.
  • Helt inbyggd CoreXY-konstruktion med upp till 600 mm/s.
  • Hotend på 320 °C klarar de flesta vanliga filamenttyper, inklusive ABS och ASA.
  • Tyst utskriftsläge på 44 dB – trevlig att ha i hemmet.
  • Kan utökas till åtta färger med en andra ACE Pro-enhet.
  • Materialspill vid färgbyten, precis som hos alla flerfärgssystem i klassen.
  • Något mindre byggvolym än K2 Combo (250 mm mot 260 mm per sida).
  • Anycubics mjukvaruekosystem är funktionellt men mindre utbyggt än Bambu Labs och Crealitys.

Passar bäst för: Nybörjare och hemmaanvändare som vill ha ett komplett paket – skrivare, flerfärg och filamenttork – utan att köpa tillbehör i efterhand.

Mindre lämpad för: Den som jagar maximal byggvolym eller ett stort tillbehörsekosystem – då är K2 Combo eller Bambu Lab P1S bättre val.

Snabbjämförelse: alla sju modellerna

ModellLägsta prisByggvolym (mm)HöljeFlerfärgMaterialBäst förFrämsta nackdel
1. Ender-3 V3 SE
220×220×250ÖppenNejPLA, PETG, TPUNybörjare på budgetIngen uppkoppling eller kamera
2. Bambu Lab A1
256×256×256ÖppenAMS Lite (tillval)PLA, PETG, TPUBekvämt allroundvalÖppet chassi begränsar ABS/ASA
3. Bambu Lab P1S
256×256×256InneslutenAMS (tillval)PLA till ABS/ASA/PCFart och fler materialPris och slutet ekosystem
4. Bambu Lab A1 Mini
180×180×180ÖppenAMS Lite (tillval)PLA, PETG, TPULitet format, tystLiten byggvolym
5. Prusa MK4S
250×210×220ÖppenMMU3 (tillval)PLA, PETG, ASA m.fl.Driftsäkerhet, öppen källkodPriset
6. Creality K2 Combo
260×260×260InneslutenCFS ingårPLA till ABS/ASAFlerfärg direkt ur kartongenMaterialspill vid färgbyten
7. Kobra S1 Combo
250×250×250InneslutenACE Pro ingårPLA till ABS/ASA/TPUKomplett paket med torkMindre tillbehörsekosystem

Vilken 3D-skrivare ska du välja?

  • Välj Ender-3 V3 SE om du vill ha mest skrivare per krona och gärna mekar och uppgraderar själv.
  • Välj Bambu Lab A1 om du vill ha den smidigaste helhetsupplevelsen i öppet format.
  • Välj A1 Mini om platsen är begränsad och dina utskrifter ryms inom 18 cm.
  • Välj P1S om du vill skriva ut ABS/ASA och ha hög fart i innesluten kammare.
  • Välj K2 Combo eller Kobra S1 Combo om flerfärg är huvudpoängen – K2 för störst volym, Kobra för paketet med inbyggd filamenttork.
  • Välj Prusa MK4S om driftsäkerhet, support och öppen källkod väger tyngst.