3D printer bäst i test 2026

Uppdaterad 6 oktober 2026

Vill du skriva ut reservdelar, presenter eller egna prototyper? Det här är vår guide till 3D-skrivare bäst i test 2026: åtta skrivare, från enkla budgetmodeller till slutna skrivare med flerfärg. Vill du ha finare detaljer för miniatyrer finns en egen guide för resinskrivare. Tinkerlab får ersättning när du klickar vidare till en butik.

Testvinnarna i korthet

  • Bambu Lab A1Bäst i test

    1. Bambu Lab A1

    i samarbete med PriceRunner

    Läs omdömet ↓
  • Creality Ender-3 V3 SEBäst budget

    2. Creality Ender-3 V3 SE

    i samarbete med PriceRunner

    Läs omdömet ↓
  • Anycubic Kobra XBäst budget med flerfärg

    3. Anycubic Kobra X

    i samarbete med PriceRunner

    Läs omdömet ↓
  • Elegoo Centauri Carbon 2 ComboBäst sluten för pengarna

    4. Elegoo Centauri Carbon 2 Combo

    i samarbete med PriceRunner

    Läs omdömet ↓
  • Bambu Lab P2S ComboBäst premium

    5. Bambu Lab P2S Combo

    i samarbete med PriceRunner

    Läs omdömet ↓
  • Bambu Lab A1 MiniBäst liten skrivare

    6. Bambu Lab A1 Mini

    i samarbete med PriceRunner

    Läs omdömet ↓
  • Creality K2 ComboBäst för utbyggbar flerfärg

    7. Creality K2 Combo

    i samarbete med PriceRunner

    Läs omdömet ↓
  • Original Prusa MK4SBäst för avancerade användare

    8. Original Prusa MK4S

    i samarbete med PriceRunner

    Läs omdömet ↓

Priserna visar billigaste butik i lager just nu.

Vi utser Bambu Lab A1 till bästa 3D-skrivaren 2026 för flest användare: den kalibrerar sig själv, har kamera, app och en byggvolym på 256 mm per led och kan byggas ut till flerfärg. Är budgeten stram är Creality Ender-3 V3 SE det mest prisvärda valet, och vill du ha flerfärg från start är Anycubic Kobra X billigast. Ska du skriva ut ABS eller ASA är Elegoo Centauri Carbon 2 Combo den slutna skrivare som ger mest för pengarna, medan Bambu Lab P2S Combo är premiumvalet.

1. Bambu Lab A1 – Bäst i test 2026

Bambu Lab A1

i samarbete med PriceRunner

Bambu Lab A1 lanserades i slutet av 2023. Den har en rejäl byggvolym på 256×256×256 mm i klassisk “bedslinger”-design (rörlig byggplatta) och en angiven maxhastighet på 500 mm/s.

Inför varje utskrift kalibrerar A1 automatiskt bäddnivå, Z-offset (avståndet mellan munstycke och bädd) och vibrationer, och med tillvalet AMS Lite kan upp till fyra filamentrullar användas för utskrifter i flera färger eller material. Tom’s Hardware beskriver den som en pålitlig och tyst höghastighetsskrivare till konkurrenskraftigt pris.

A1 ger mest helhet för pengarna. Du får automatisk kalibrering, kamera, app-styrning, en byggvolym på 256 mm per led och möjlighet att bygga ut till flerfärg – och den är enkel nog för nybörjare men räcker länge även för erfarna. Ender-3 V3 SE är billigare men saknar uppkoppling, kamera och flerfärg. Kobra X ger fyra färger direkt men är en nyare och mindre beprövad modell, och de slutna modellerna Centauri Carbon 2 Combo och P2S kostar mer. För de flesta som vill ha en 3D-skrivare för hemmabruk är A1 det tryggaste valet.

  • Automatisk kalibrering av bäddnivå, Z-offset och vibrationer inför varje utskrift – minskar behovet av manuell justering.
  • Angiven maxhastighet 500 mm/s; Bambu Lab anger 14 minuter för en Benchy (en liten testbåt som används för att jämföra skrivare), Tom’s Hardware mätte drygt 19 minuter.
  • Stöd för AMS Lite (tillval) med upp till fyra filamentrullar för flerfärgsutskrift.
  • Filamentsensor, inbyggd kamera och smidig app-styrning.
  • Pekskärm och färdiga profiler gör den enkel även för nybörjare.
  • Öppet chassi – ABS och ASA fungerar sämre; bäst med PLA, PETG och TPU.
  • AMS Lite kostar extra om den inte ingår i paketet, och färgbyten ger materialspill.
  • Relativt slutet ekosystem med begränsade möjligheter att modifiera hård- och mjukvara.

Passar bäst för: Både nybörjare och erfarna hemanvändare som vill ha en snabb och bekymmersfri skrivare utan premiumpris – och kanske testa flerfärg via AMS Lite.

Mindre lämpad för: Dig som vill skriva ut ABS, ASA eller andra krävande material – välj då en sluten modell som Centauri Carbon 2 Combo eller P2S.

Bambu Lab A1

i samarbete med PriceRunner

2. Creality Ender-3 V3 SE – Bäst budget

Creality Ender-3 V3 SE

i samarbete med PriceRunner

Creality Ender-3 V3 SE är uppföljaren till klassiska Ender-3, som länge var standardvalet bland budgetskrivare. Med direktdriven “Sprite”-extruder (matningen sitter direkt på skrivhuvudet), automatisk bäddnivellering (CR Touch) och en angiven maxhastighet på 250 mm/s får du funktioner som för några år sedan bara fanns i betydligt dyrare maskiner – till guidens lägsta pris.

Skrivaren levereras nästan färdigmonterad och tar enligt Tom’s Hardware högst en kvart att montera. En trycksensor i bädden ställer automatiskt in avståndet mellan munstycke och bädd (Z-offset), vilket minskar behovet av manuell justering – momentet som annars brukar ge nybörjare mest huvudvärk. Tom’s Hardware gav den utmärkelsen Editor’s Choice och utser den i sin budgetlista till bästa budgetskrivare för nybörjare.

Ingen annan modell i guiden ger lika mycket skrivare per krona. A1 kostar mer men är snabbare och mer automatiserad och har kamera och app – därför står den etta. Är lägsta pris det viktigaste för dig är V3 SE ändå det självklara valet. Creality har även den nyare Ender-3 V4, som inte är med i guiden.

  • Mycket för pengarna: direktdriven extruder, automatisk nivellering och hög fart i budgetklassen.
  • Angiven maxhastighet 250 mm/s med 2 500 mm/s² acceleration – snabbt för sin prisklass.
  • Nästan färdigmonterad – högst en kvart att montera enligt Tom’s Hardware.
  • Automatisk bäddnivellering (CR Touch) och Z-offset via trycksensor i bädden.
  • Stort community med guider, reservdelar och uppgraderingar.
  • Öppen ram – lämpar sig främst för PLA, PETG och TPU; ABS/ASA kräver tillbyggt hölje.
  • Ingen filamentsensor, kamera eller nätverksanslutning.
  • Färgskärm med ratt i stället för pekskärm, och ingen flerfärgsmöjlighet.

Passar bäst för: Budgetmedvetna nybörjare, studenter och makers som vill ha en pålitlig första 3D-skrivare med moderna bekvämligheter – och möjlighet att meka och uppgradera över tid.

Mindre lämpad för: Dig som vill ha toppfart, flerfärg ur kartongen eller uppkoppling – titta då på Bambu Lab A1, Kobra X eller Centauri Carbon 2 Combo.

Creality Ender-3 V3 SE

i samarbete med PriceRunner

3. Anycubic Kobra X – Bäst budget med flerfärg

Anycubic Kobra X

i samarbete med PriceRunner

Anycubic Kobra X är en öppen skrivare med rörlig byggplatta (bedslinger) där ett fyrfärgssystem ingår från start. Enligt Anycubic är byggvolymen 260 × 260 × 260 mm och hastigheten upp till 600 mm/s (rekommenderat 300 mm/s), och hotenden (den uppvärmda delen där filamentet smälts) klarar 300 °C med munstycke i härdat stål. Rullarna sitter ovanpå ramen, och med extra ACE 2 Pro-enheter kan skrivaren byggas ut till upp till 19 färger.

Det nya är ACE Gen 2-tekniken i skrivhuvudet. Enligt Anycubic blir filamentvägen vid färgbyte 81,25 procent kortare, vilket ger både snabbare färgbyten och mindre spill. Automatisk nivellering (LeviQ 3.0) med Z-offset, en 720p-kamera med AI-övervakning och Wi-Fi ingår. Tom’s Hardware utser Kobra X till bästa budgetskrivare i sin stora topplista över 3D-skrivare.

Kobra X ger fyra färger direkt ur kartongen för ungefär samma pris som en Bambu Lab A1 utan AMS Lite. Vill du ha flerfärg från första dagen är det guidens billigaste väg dit. Att den inte står högre beror på att den är en nyare modell med ett mindre beprövat ekosystem än Bambu Labs, och att den öppna konstruktionen begränsar ABS och ASA.

  • Fyra färger ingår – kan byggas ut till upp till 19 med extra ACE 2 Pro-enheter.
  • Kortare filamentväg vid färgbyte ger enligt Anycubic snabbare byten och mindre spill.
  • Byggvolym på 260 × 260 × 260 mm och upp till 600 mm/s enligt Anycubic.
  • Automatisk nivellering och Z-offset, kamera med AI-övervakning och app-styrning.
  • Tom’s Hardwares val som bästa budgetskrivare.
  • Öppen konstruktion – bäst för PLA, PETG och TPU; ABS och ASA mår bättre i sluten kammare.
  • Filamenttorkning kräver tillvalet ACE 2 Pro.
  • Nyare modell med mindre community och tillbehörsutbud än Bambu Lab och Creality.
  • Färgbyten ger fortfarande visst materialspill.

Passar bäst för: Nybörjare och familjer som vill skriva ut i flera färger från start utan att betala för en sluten premiumskrivare.

Mindre lämpad för: Dig som vill skriva ut ABS eller ASA – välj då Centauri Carbon 2 Combo. Vill du ha det mest beprövade ekosystemet är Bambu Lab A1 med AMS Lite ett tryggare val.

Anycubic Kobra X

i samarbete med PriceRunner

4. Elegoo Centauri Carbon 2 Combo – Bäst sluten för pengarna

Elegoo Centauri Carbon 2 Combo

i samarbete med PriceRunner

Elegoo Centauri Carbon 2 Combo är en sluten CoreXY-skrivare (bädden står still i sidled och skrivhuvudet gör rörelserna) med fyrfärgssystemet CANVAS, och guidens billigaste slutna modell. Enligt Elegoo är byggvolymen 256 × 256 × 256 mm och hastigheten upp till 500 mm/s (rekommenderat 250 mm/s) med 20 000 mm/s² acceleration. Munstycket i härdat stål klarar 350 °C och bädden 110 °C.

CANVAS matar fyra rullar, känner igen Elegoos RFID-märkta filament och byter automatiskt till en ny rulle när en tar slut. Kammaren har ett automatiskt styrt galler och ett filter med HEPA och aktivt kol, och Elegoo anger en ljudnivå på högst 45 dB i tyst läge. Femtums pekskärm, kamera och helt automatisk kalibrering ingår.

Ingen annan modell i guiden ger sluten kammare och fyra färger till ett lika lågt pris. Enligt Elegoo passar PLA, PETG, ABS och ASA bäst, och skrivaren klarar även PC, PA och fiberfyllda filament. K2 Combo har något större byggvolym och kan byggas ut till 16 färger, och P2S Combo har filamenttork i AMS 2 Pro – men båda kostar mer.

  • Sluten kammare och fyrfärgssystem till guidens lägsta pris för en sluten skrivare.
  • Munstycke i härdat stål för 350 °C – klarar ABS, ASA och fiberfyllda filament.
  • RFID-igenkänning, automatiskt rullbyte och trasseldetektering i CANVAS.
  • Filter med HEPA och aktivt kol; högst 45 dB i tyst läge enligt Elegoo.
  • Femtums pekskärm, kamera och automatisk kalibrering.
  • TPU går inte genom CANVAS – enligt Elegoo krävs en adapter och att CANVAS kopplas ur.
  • Stor och tung: 500 × 480 × 743 mm och 19,35 kg enligt Elegoo.
  • Materialspill vid varje färgbyte, som i alla system med ett munstycke.
  • Elegoos mjukvara och app är nyare och mindre beprövade än Bambu Labs.

Passar bäst för: Dig som vill skriva ut både PLA och ABS/ASA, gärna i flera färger, men inte vill betala premiumpris för en sluten skrivare.

Mindre lämpad för: Dig som har ont om plats eller främst skriver ut TPU – då passar en öppen modell som Bambu Lab A1 bättre.

Elegoo Centauri Carbon 2 Combo

i samarbete med PriceRunner

5. Bambu Lab P2S Combo – Bäst premium

Bambu Lab P2S Combo

i samarbete med PriceRunner

Bambu Lab P2S är efterföljaren till populära P1S: en sluten CoreXY-skrivare med 256 × 256 × 256 mm byggvolym och, enligt Bambu Lab, 600 mm/s maxhastighet och 20 000 mm/s² acceleration. Combo-paketet levereras med AMS 2 Pro, som både matar fyra rullar och torkar filamentet. Enligt Bambu Lab går det att koppla in upp till fyra AMS 2 Pro och fyra AMS HT, totalt 20 färger.

Jämfört med P1S har P2S fått en femtums pekskärm, en servostyrd extruder som enligt Bambu Lab ger 70 procent mer extruderingskraft och upptäcker igensättningar i realtid, en 1080p-kamera med AI-felupptäckt och ett munstycke som byts med ett enda klips. Munstycke och extruderhjul är i härdat stål för fiberfyllda filament. Vid PLA drar kammaren in kall luft utifrån så att du kan skriva ut med stängd dörr, och vid ABS och ASA stänger en klaff luftintaget så att värmen stannar i kammaren medan kolfiltret renar luften.

P2S Combo är det mest kompletta valet i guiden för den som vill skriva ut både vardagsdelar och tekniska material i samma maskin, med flerfärg och filamenttork från start. Föregångaren P1S säljs fortfarande men är inte med i guiden.

  • AMS 2 Pro ingår – fyra rullar med inbyggd filamenttork, utbyggbart till 20 färger.
  • 600 mm/s, 20 000 mm/s² och 40 mm³/s maxflöde enligt Bambu Lab.
  • Härdat stål i munstycke och extruderhjul – klarar PLA, PETG, ABS, ASA, PA, PC och fiberfyllda filament.
  • Femtums pekskärm, 1080p-kamera och AI-felupptäckt.
  • Kolfilter och kylning med uteluft – PLA med stängd dörr, ABS/ASA i varm kammare.
  • Priset: Combo-paketet är guidens näst dyraste och kostar klart mer än Centauri Carbon 2 Combo.
  • Ingen aktiv kammarvärme enligt Bambu Lab – kammaren hålls varm passivt.
  • Proprietärt ekosystem med begränsade möjligheter att bygga om.
  • Materialspill vid färgbyten, som i alla AMS-system.

Passar bäst för: Hobbyanvändare med höga krav, småföretag och utbildningsmiljöer som vill ha en snabb, sluten och mångsidig skrivare som klarar många olika filament.

Mindre lämpad för: Helt nya användare med stram budget – kapaciteten kostar. Vill du ha sluten kammare och flerfärg till ett klart lägre pris är Centauri Carbon 2 Combo ett bra alternativ.

Bambu Lab P2S Combo

i samarbete med PriceRunner

6. Bambu Lab A1 Mini – Bäst liten skrivare

Bambu Lab A1 Mini

i samarbete med PriceRunner

Bambu Lab A1 Mini är lillasyskonet till A1: samma automatiska kalibrering och angivna maxhastighet på 500 mm/s, men i kompakt format med 180×180×180 mm byggvolym. Den är guidens näst billigaste modell (AMS Lite kostar extra).

Den levereras i princip färdigmonterad, kalibrerar sig själv och har inbyggd kamera, filamentsensor och aktiv ljuddämpning av motorerna – ovanligt mycket funktion för storleken och priset. Med tillvalet AMS Lite klarar även Mini flerfärgsutskrifter.

A1 Mini är guidens enda kompakta modell och har samma automatiska kalibrering och angivna maxhastighet som A1. Ryms den typiska utskriften inom 18 cm är det här guidens smidigaste instegsval.

  • Angiven maxhastighet 500 mm/s; Bambu Lab anger 14 minuter för en Benchy, Tom’s Hardware mätte drygt 19 minuter.
  • Automatisk kalibrering och nästan färdigmonterad – enkel start även för nybörjare.
  • Inbyggd kamera och filamentsensor, och utskriften återupptas efter strömavbrott.
  • Aktiv ljuddämpning gör den tyst nog för skrivbordet eller klassrummet.
  • Stöd för AMS Lite (tillval) för utskrifter i flera färger.
  • Byggvolymen på 180 mm per led räcker inte för större modeller i ett stycke.
  • Öppet bygge och värmebädd på max 80 °C – ABS, ASA och polykarbonat rekommenderas inte.
  • Slutet ekosystem, och AMS Lite kostar extra om den inte ingår i Combo-paketet.

Passar bäst för: Nybörjare, studenter och alla med begränsad plats eller budget som värdesätter enkelhet, tystnad och litet format.

Mindre lämpad för: Dig som skriver ut stora objekt eller vill använda material som kräver hög värme.

Bambu Lab A1 Mini

i samarbete med PriceRunner

7. Creality K2 Combo – Bäst för utbyggbar flerfärg

Creality K2 Combo

i samarbete med PriceRunner

Creality K2 Combo är den minsta och billigaste slutna modellen i Crealitys K2-serie och levereras med CFS-enheten (Creality Filament System) som hanterar fyra filamentrullar automatiskt. Det är en helt sluten CoreXY-skrivare med en byggvolym på 260 × 260 × 260 mm som skriver ut i upp till 600 mm/s – och som gör flerfärgsutskrifter till något du startar med ett klick i stället för ett pyssligt extraprojekt.

Paketet är komplett för priset: automatisk nivellering, AI-kamera som övervakar utskriften och kalibrering som är gjord vid leverans. Med fler CFS-enheter går det att kedja upp till 16 färger i samma utskrift, om du vill växa i systemet senare.

K2 Combo är guidens billigaste slutna skrivare där flerfärgssystemet går att bygga ut: fyra färger ingår, och med fler CFS-enheter blir det upp till 16 enligt Creality. Centauri Carbon 2 Combo är billigare, men Elegoo anger CANVAS till högst fyra färger. P2S Combo går att bygga ut till 20 färger men kostar klart mer, och Kobra X till 19 men saknar sluten kammare. Vill du bara prova flerfärg finns billigare vägar in: Kobra X och Centauri Carbon 2 Combo.

  • CFS-enhet för fyra filamentrullar ingår – flerfärgsutskrift direkt ur kartongen.
  • Sluten CoreXY-konstruktion med utskriftshastighet på upp till 600 mm/s.
  • Byggvolym på 260 × 260 × 260 mm – något större än Bambu Labs modeller på 256 mm.
  • AI-kamera med utskriftsövervakning och automatisk felupptäckt.
  • Kan byggas ut med fler CFS-enheter till upp till 16 färger.
  • Flerfärgsutskrifter ger materialspill vid varje färgbyte – det gäller alla system av den här typen.
  • Stor och tung – kräver en stabil och rejäl arbetsyta.
  • Creality Print-mjukvaran är bra men inte lika genomarbetad som Bambu Labs motsvarighet.

Passar bäst för: Dig som vill skriva ut i flera färger utan krångel och samtidigt få en snabb, sluten CoreXY-skrivare med utrymme att växa i.

Mindre lämpad för: Dig som bara skriver ut enkla delar i en färg – då räcker en enklare och billigare maskin som Ender-3 V3 SE långt.

Creality K2 Combo

i samarbete med PriceRunner

8. Prusa MK4S – Bäst för avancerade användare

Original Prusa MK4S

i samarbete med PriceRunner

Original Prusa MK4S är den senaste versionen av Prusas i3-plattform: en öppen “bedslinger” med 250×210×220 mm byggvolym, känd för driftsäkerhet, tyst gång, öppen firmware och slicer samt publicerade konstruktionsfiler.

Nextruder-extruderns lastcell (en kraftsensor i skrivhuvudet) kalibrerar första lagret automatiskt, och det nya 360°-kylsystemet med högflödesmunstycke klarar enligt Prusa överhäng på upp till 75° utan stödmaterial. Med input shaping (skrivaren motverkar sina egna vibrationer) har Prusa visat Benchy-utskrifter på runt 14 minuter under optimala förhållanden, och inbyggt Wi-Fi med mobilapp gör den enkel att övervaka.

MK4S är valet för dig som vill ha en öppen maskin: öppen firmware och slicer, publicerade konstruktionsfiler och byggsats för den som vill lära sig maskinen från grunden. Prusa har även den slutna CoreXY-modellen CORE One+, som inte är med i guiden.

  • Lastcellssensor i Nextrudern kalibrerar första lagret automatiskt – minskar behovet av manuell justering.
  • 360°-kylsystem och högflödesmunstycke ger branta överhäng och högre flöde.
  • Mycket tyst drift och beprövad driftsäkerhet över långa utskriftspass.
  • Öppen firmware och slicer med stort community, utmärkt support och dokumentation.
  • Inbyggt Wi-Fi med mobilapp, och finns som byggsats för den som vill lära sig maskinen från grunden.
  • Högt pris: guidens dyraste modell färdigmonterad; byggsatsen är billigare.
  • Inte lika snabb som CoreXY-konkurrenterna vid de högsta hastigheterna.
  • Flerfärg kräver den separata MMU3-enheten – dyrare och krångligare än AMS eller CFS.

Passar bäst för: Erfarna användare, företag och skolor som prioriterar driftsäkerhet, öppet ekosystem och support framför mesta möjliga prestanda per krona.

Mindre lämpad för: Nybörjare med begränsad budget – guidens billigare modeller ger mer för pengarna i starten.

Original Prusa MK4S

i samarbete med PriceRunner

Snabbjämförelse: alla åtta modellerna

ModellLägsta prisByggvolym (mm)HöljeFlerfärgMaterialBäst förFrämsta nackdel
1. Bambu Lab A1
256×256×256ÖppenAMS Lite (tillval)PLA, PETG, TPUBekvämt allroundvalÖppet chassi begränsar ABS/ASA
2. Ender-3 V3 SE
220×220×250ÖppenNejPLA, PETG, TPUNybörjare på budgetIngen uppkoppling eller kamera
3. Anycubic Kobra X
260×260×260Öppen4 färger ingår (upp till 19)PLA, PETG, TPU, PVAFlerfärg på budgetÖppet chassi, torkning kräver tillval
4. Centauri Carbon 2 Combo
256×256×256SlutenCANVAS ingår (4 färger)PLA, PETG, ABS, ASA (TPU utan CANVAS)Sluten flerfärg för pengarnaStor och tung
5. Bambu Lab P2S Combo
256×256×256SlutenAMS 2 Pro ingår (upp till 20)PLA till ABS/ASA/PA/PCPremium, tekniska materialPriset
6. Bambu Lab A1 Mini
180×180×180ÖppenAMS Lite (tillval)PLA, PETG, TPULitet format, tystLiten byggvolym
7. Creality K2 Combo
260×260×260SlutenCFS ingår (upp till 16)PLA, PETG, ABSFlerfärg med utrymme att växaMaterialspill vid färgbyten
8. Prusa MK4S
250×210×220ÖppenMMU3 (tillval)PLA, PETG, Flex m.fl. (ABS/ASA med Prusas hölje)Driftsäkerhet, öppen firmwarePriset

Alla mått enligt tillverkarna, lästa i september 2026. Materialen är de tillverkaren anger eller rekommenderar för respektive modell. Priserna visar lägsta pris i lager via PriceRunner och uppdateras löpande.

i samarbete med PriceRunner

Bästa 3D-skrivaren för nybörjare

Tre av guidens modeller passar särskilt bra som första 3D-skrivare. Alla tre nivellerar bädden själva och är öppna skrivare för PLA, PETG och TPU – det som skiljer dem är pris, storlek och hur mycket de sköter åt dig.

  • Bambu Lab A1 – smidigast start. Kalibrerar bäddnivå, Z-offset och vibrationer själv inför varje utskrift och har pekskärm, färdiga profiler, kamera och app. Byggvolymen är 256 mm per led, och med tillvalet AMS Lite kan du senare skriva ut i flera färger. Den kostar mest av de tre.
  • Creality Ender-3 V3 SE – billigast. Guidens lägsta pris, med automatisk bäddnivellering och Z-offset och nästan färdigmonterad vid leverans. Du får avstå kamera, app och nätverksanslutning, och den går inte att bygga ut till flerfärg.
  • Bambu Lab A1 Mini – när platsen är liten. Samma automatiska kalibrering som A1, inbyggd kamera och i princip färdigmonterad, men byggvolymen stannar på 180 mm per led. Den är tyst nog för skrivbordet.

Vill du skriva ut i flera färger från första dagen är Anycubic Kobra X guidens billigaste väg dit. Börja med PLA oavsett modell – det är lättast att skriva ut.

Så väljer du rätt 3D-skrivare

Det finns fem saker som avgör vilken skrivare som passar dig. Tänk igenom dem innan du tittar på priset.

  • Öppen eller sluten. PLA, PETG och TPU fungerar bra i öppna skrivare som Bambu Lab A1 och Ender-3 V3 SE. ABS och ASA krymper när de svalnar och spricker lätt vid drag, så för dem behöver du en sluten kammare som i Centauri Carbon 2 Combo eller P2S. K2 Combo är också sluten, men Creality listar ABS och inte ASA för den. En sluten skrivare med filter är också bättre för hemmabruk om skrivaren står där du vistas.
  • Bedslinger eller CoreXY. I en bedslinger rör sig byggplattan fram och tillbaka (A1, A1 Mini, Kobra X, Ender-3 V3 SE, MK4S). Den är billigare och enklare, men plattans rörelse begränsar farten på höga utskrifter. I en CoreXY står bädden still i sidled och skrivhuvudet gör rörelserna, vilket håller hög fart bättre. Alla slutna modeller i guiden är CoreXY.
  • Flerfärgssystem. Bambu Labs AMS, Crealitys CFS, Elegoos CANVAS och Anycubics ACE matar flera rullar in i ett och samma munstycke. Vid varje färgbyte spolas material bort, så flerfärg tar längre tid och ger spill. En verktygsväxlare har ett munstycke per färg och spiller mycket mindre – Snapmaker U1 är ett exempel, men den är inte med i guiden.
  • Byggvolym. De flesta modeller i guiden rymmer 250–260 mm per led, vilket räcker för det mesta i hemmet. A1 Mini stannar på 180 mm. Behöver du en större byggvolym har Bambu Labs A2L 330 × 320 × 325 mm enligt tillverkaren, men den är inte med i guiden.
  • Hastighet. En snabb 3D-skrivare i dag gör 500–600 mm/s enligt tillverkarna, men den angivna maxhastigheten säger lite om verkliga utskriftstider. Acceleration, hur mycket plast munstycket hinner smälta (flöde) och kylning avgör mer. Tester ger ofta längre tider än tillverkarnas egna siffror.

Välj också filament efter vad du ska skriva ut. PLA räcker långt i början, och i vår filamentguide går vi igenom skillnaderna mellan PLA, PETG, ABS, ASA och TPU.

Vad kostar en 3D printer?

I oktober 2026 kostar guidens 3D-skrivare från runt 1 800 kr till runt 11 000 kr. Priserna nedan är ungefärliga lägsta priser i lager hos svenska butiker; aktuella priser ser du i prisrutorna vid varje modell.

  • Under 3 000 kr – billig 3D-skrivare att börja med: Ender-3 V3 SE runt 1 800 kr och A1 Mini runt 2 500 kr.
  • 3 000–5 000 kr – mellanklassen: Kobra X, som har fyra färger, runt 3 000 kr, Bambu Lab A1 runt 3 300 kr och Centauri Carbon 2 Combo drygt 4 000 kr.
  • 5 000–9 000 kr – slutna skrivare med flerfärg: K2 Combo runt 5 300 kr och P2S Combo runt 8 700 kr.
  • Över 10 000 kr – för avancerade användare och företag: Prusa MK4S runt 11 000 kr färdigmonterad.

För hemmabruk räcker det långt med en skrivare ur de två första grupperna. Räkna också med filament. En rulle PLA på 1 kg räcker långt för en nybörjare, men flerfärgsutskrifter drar mer material på grund av spillet vid färgbyten.

Vilken 3D-skrivare ska du välja?

  • Välj Bambu Lab A1 om du vill ha den smidigaste helhetsupplevelsen och en skrivare som växer med dig.
  • Välj Ender-3 V3 SE om du vill ha mest skrivare per krona och gärna mekar och uppgraderar själv.
  • Välj Kobra X om du vill skriva ut i flera färger från start men har en stram budget.
  • Välj Centauri Carbon 2 Combo om du vill ha sluten kammare för ABS/ASA och fyra färger till guidens lägsta pris för en sluten skrivare.
  • Välj P2S Combo om du vill ha det mest kompletta paketet med flerfärg, filamenttork och tekniska material.
  • Välj A1 Mini om platsen är begränsad och dina utskrifter ryms inom 18 cm.
  • Välj K2 Combo om du vill ha en sluten skrivare där flerfärgssystemet går att bygga ut, till 16 färger.
  • Välj Prusa MK4S om driftsäkerhet, support och öppen firmware väger tyngst.

Vanliga frågor om 3D-skrivare

Bambu Lab A1 är vårt förstaval för nybörjare, Creality Ender-3 V3 SE är billigast och A1 Mini passar dig som har ont om plats. Vad som skiljer dem går vi igenom i avsnittet “Bästa 3D-skrivaren för nybörjare” längre upp.

Nej, inte för de vanligaste materialen. PLA, PETG och TPU fungerar bra i öppna skrivare som Ender-3 V3 SE och Bambu Lab A1. Vill du skriva ut ABS eller ASA, som krymper och spricker vid drag och temperaturskillnader, ger en sluten kammare som i Centauri Carbon 2 Combo eller P2S klart bättre resultat. K2 Combo är också sluten, men Creality listar ABS och inte ASA för den. Oavsett skrivare rekommenderas god ventilation.

Ett filamentsystem – AMS hos Bambu Lab, CFS hos Creality, CANVAS hos Elegoo eller ACE hos Anycubic – rymmer fyra rullar och byter filament automatiskt under utskriften. Vid varje färgbyte spolas en del material bort, så flerfärgsutskrifter tar längre tid och ger mer spill än enfärgade. Flera av systemen går att bygga ut med fler enheter för fler färger. En verktygsväxlare har i stället ett eget munstycke för varje färg och spiller betydligt mindre – Snapmaker U1 är ett exempel, men den är inte med i guiden.

Välj A1 Mini om du har ont om plats och dina utskrifter ryms inom 18 cm, och A1 om du vill ha en större, öppen skrivare för PLA, PETG och TPU – den passar flest. P2S är den slutna modellen för ABS och ASA, med pekskärm, servostyrd extruder och AMS 2 Pro med filamenttork i Combo-paketet. Föregångaren P1S säljs fortfarande men är inte med i guiden. Det är inte heller den större A2L, som enligt Bambu Lab har en byggvolym på 330 × 320 × 325 mm.

Räknat i angiven maxhastighet är P2S, K2 Combo och Kobra X snabbast i guiden med 600 mm/s enligt tillverkarna. A1, A1 Mini och Centauri Carbon 2 Combo anges till 500 mm/s och Ender-3 V3 SE till 250 mm/s. I praktiken avgör acceleration, flöde och kylning mer än toppfarten, och oberoende tester får ofta längre tider än tillverkarna: Bambu Lab anger 14 minuter för en Benchy på A1, medan Tom’s Hardware mätte drygt 19 minuter. För stora utskrifter i hög fart är en sluten CoreXY-skrivare som P2S eller K2 Combo bäst.

FDM-skrivare, som alla i den här guiden, bygger med plastfilament och passar för funktionella delar, större föremål och det mesta i hemmet. Resinskrivare härdar flytande harts med UV-ljus och ger finare detaljer, till exempel för miniatyrer och smycken, men kräver handskar, god ventilation och efterhärdning. Är du osäker är FDM det enklaste första steget. Vill du ändå läsa mer har vi en egen guide: resinskrivare bäst i test.

Börja med PLA. Det är lätt att skriva ut, luktar lite och fungerar i alla skrivare i guiden. PETG är nästa steg när du behöver tåligare delar. I vår filamentguide går vi igenom skillnaderna mellan de vanligaste materialen.

Fler tester